RK Slovenije
Območno združenje Šentjur

Naslov:

RKS - OZ ŠENTJUR
MESTNI TRG 5
3230 ŠENTJUR

Telefon:

T: (03) 747 13 60
T: (03) 747 13 62
M: (031) 794 189

Elektronska pošta:

E: sentjur.ozrk@ozrks.si

Spletni naslov:

I: http://sentjur.ozrk.si

Uradne ure: 

PON:  od 7.00 do 15.00 
TOR:  od 7.00 do 15.00 
SRE:  od 7.00 do 16.00 
ČET:  od 7.00 do 15.00 
PET:  od 7.00 do 14.00 

*Ob sobotah in praznikih ter dela prostih dnevih uradnih ur ni

Upravljanje piškotkov

POTOVANJE KOT VZROK ZA ODLOŽITEV DAROVANJA KRVI

Med potovanjem se lahko okužite s katerim od povzročiteljev bolezni, ki se  prenašajo s krvjo, zato krvodajalce v medicinskem vprašalniku sprašujemo o  potovanjih izven Slovenije v zadnjih 3 letih. Država ali regija je namreč lahko vzrok, da boste morali odložiti darovanje krvi za določen čas.

S krvjo se lahko prenašajo naslednji povzročitelji, ki se pojavljajo predvsem sezonsko:

1. V času sezone aktivnosti komarjev (predvidoma od maja do decembra) ne morete darovati krvi še 28 dni po vrnitvi iz krajev, kjer je bil v preteklem letu ali je prisoten prisoten virus Zahodnega Nila (angl. West Nile virus, WNV). Večina okuženih ljudi ne kaže znakov bolezni ali pa imajo znake podobne gripi, kot so vročina, glavobol, bolečine v mišicah in utrujenost. V nekaterih primerih ima lahko bolezen hud potek vključno s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema.

Virus Zika se v zadnjem letu intenzivno širi v Južni in Srednji Ameriki. V Evropi so posamezni primeri okužbe z virusom Zika pri potnikih, ki so se okužili v času potovanja izven Evrope.

Virus Zika je nedavno odkrit flavivirus, ki se prenaša preko vboda komarja vrste Aedes. Ista vrsta komarja prenaša tudi druge nalezljive bolezni kot so denga in čikungunja. Okuži se lahko vsakdo, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z virusom Zika, zato ne morete darovati krvi še 28 dni po vrnitvi iz teh krajev.

Prav tako morate odložiti darovanje krvi za 28 dni, če ste bili v zadnjih 3 mesecih v spolnem kontaktu z osebo, ki je prebolela okužbo z virusom Zika ali prišla iz dežel, kjer poročajo o širjenju virusa.

2. Malarija je vročinsko obolenje. Povzročajo jo paraziti plazmodiji. Je najpogostejša tropska bolezen v večini tropskih in subtropskih držav. Po vrnitvi iz držav z malarijo ne morete krvi darovati 12 mesecev.

3. Vzrok za zavrnitev so tudi druge bolezni, še posebej ob nenadnih izbruhih: npr. ošpice, gripa, ebola, denga..., kjer je čas trajanje zavrnitve odvisen od povzročitelja bolezni.

4. Bivanje, operacija, transfuzija krvi v Veliki Britaniji ali Irski v obdobju od 1980 - 1996 (skupno 12 mesecev je vzrok za trajni odklon zaradi Creutzfeldt–Jakobove bolezni. To je oblika motnje v delovanju osrednjega živčevja zaradi naglega in napredujočega propadanja možganskih celic. Kaže se s psihičnimi znaki (spremembe v osebnosti in obnašanju, čustvena labilnost), motnjami spomina, zaznavanja in gibanja (motena koordinacija, nehoteni gibi, krči). Bolezen se v nekaj mesecih ali letih konča s smrtjo. Do sedaj še niso odkrili uspešnega načina zdravljenja.

Od leta 1994 se pojavljajo posamezni primeri nove oblike te bolezni, ki jo povezujejo z izbruhom epidemije "bolezni norih krav" v Veliki Britaniji. V možganih obolelih živali so namreč našli podobne proteinske delce in bolezenske spremembe kot pri novi obliki Creutzfeldt-Jakobove bolezni, zato domnevajo, da je bil izvor okužbe meso okužene govedine.

Podeli:
Znamka Aplikacija Daruj kri Telekom Slovenije Canon Revoz BESSY Anonimna e-prijava nasilja v družini Lek Pošta Slovenije NLB KRKA Tuš SKB NLB Vita Unicredit bank Luka Koper Si.mobil Petrol Mercator BSH BTC SAZAS Geoplin Medis MINT mitja Stopimo skupaj MDDSZ Sklad

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

RKS - Območno združenje Šentjur