OPREDELITEV ZA DAROVANJE
vsak ima možnost in pravico do izbire in opredelitve glede posmrtnega darovanja delov človeškega telesa za namen zdravljenja.
Darovalec je lahko tako rekoč vsak (za darovanje organov po svoji smrti se lahko odloči tudi mladoletna oseba, vendar šele po dopolnjenem 15. letu starosti). Pomembno je, da je zdrav in da ni nosilec nobenih infekcijskih bolezni oz. da nima maligne bolezni, ki bi se lahko s presajenim organom ali tkivom prenesla na prejemnika. Starostne omejitve se razlikujejo za posamezne organe in tkiva: pri slednjih je manj omejujoče merilo. Zgornja starostna meja je odvisna tudi od izkušenj in programov posameznega transplantacijskega centra.
Vsakdo, ki želi po smrti darovati organe in tkiva za presaditev, lahko svojo odločitev pisno izrazi na pooblaščenih prijavnih mest: na sedežu Slovenija-transplanta, na Zavodu za transfuzijsko medicino, na večini območnih enot Rdečega križa ter v nekaterih bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Posodobljen seznam pooblaščenih mest je objavljen na spletni strani www.slovenija-transplant.si. Potrebno je izpolniti poseben obrazec (pristopno izjavo), pooblaščena oseba pa preveri posameznikovo identiteto (zato je potreben osebni dokument ter kartica zdravstvenega zavarovanja) in jo s podpisom potrdi.
Izjave zbira Slovenija-transplant, kjer se podatke vnese v Slovenski register opredeljenih darovalcev organov in tkiv po smrti. Register je v elektronski obliki, podatki pa so vezani na kartico zdravstvenega zavarovanja. Zapis je neviden, dostopen izključno pooblaščenemu zdravniku transplantacijskemu koordinatorju šele po smrti posameznika. Dostop do podatkov o darovanju po smrti je mogoč le s posebnim računalniškim programom in z uporabo za to določene profesionalne kartice. Darovalec ima tudi pravico in možnost, da svojo prvotno odločitev o posmrtnem darovanju organov in tkiv na vseh pooblaščenih mestih prekliče.
Vzemite si čas za premislek in odločitev. Izjemno pomembni so pogovori o temi med svojci in bližnjimi: če ste že zavzeli kakršno koli stališče, obvestite svoje najbližje o osebni opredelitvi za ali proti darovanju organov in tkiv po smrti. Svojci imajo zelo pomembno vlogo tudi takrat, ko na kartici ne bo vpisan podatek o opredelitvi.
Več informacij o postopkih odvzema, darovanja in presaditvah organov in tkiv najdete tudi na spletni strani www.slovenija-transplant.si. Vabljeni, da nas spremljate tudi na Facebooku.
Vsako drugo soboto v oktobru obeležujemo Evropski dan darovanja organov in tkiv, ki postaja vse pomembnejši dogodek v zvezi z darovanjem in presaditvami organov in tkiv v Evropi. Središčni namen praznovanja je povečati osveščenost o pomenu darovanja organov in tkiv za namen zdravljenja. Hkrati želimo utrditi podporo ter zaupanje javnosti v zdravljenje s presaditvijo in v nacionalni donorski sistem. Dogodek pa je tudi priložnost za izraz iskrene zahvale vsem dosedanjim darovalcem in njihovim svojcem, ki so v težkih momentih smrti svojcev podali soglasje za darovanje ter s tem izkazali nesebično pomoč sočloveku. Letošnji centralno praznovanje na evropskem nivoju bo potekalo 10. 9. 2015 v Lizboni na Portugalskem. Več informacij najdete na: http://www.eodd2015.pt/en/.