RK Slovenije
Območno združenje Šentjur

Naslov:

RKS - OZ ŠENTJUR
MESTNI TRG 5
3230 ŠENTJUR

Telefon:

T: (03) 747 13 60
T: (03) 747 13 62
M: (031) 794 189

Elektronska pošta:

E: sentjur.ozrk@ozrks.si

Spletni naslov:

I: http://sentjur.ozrk.si

Uradne ure: 

PON:  od 7.00 do 15.00 
TOR:  od 7.00 do 15.00 
SRE:  od 7.00 do 16.00 
ČET:  od 7.00 do 15.00 
PET:  od 7.00 do 14.00 

*Ob sobotah in praznikih ter dela prostih dnevih uradnih ur ni

Upravljanje piškotkov

OPREDELITEV ZA DAROVANJE

vsak ima možnost in pravico do izbire in opredelitve glede posmrtnega darovanja delov človeškega telesa za namen zdravljenja.

Darovalec je lahko tako rekoč vsak (za darovanje organov po svoji smrti se lahko odloči tudi mladoletna oseba, vendar šele po dopolnjenem 15. letu starosti). Pomembno je, da je zdrav in da ni nosilec nobenih infekcijskih bolezni oz. da nima maligne bolezni, ki bi se lahko s presajenim organom ali tkivom prenesla na prejemnika. Starostne omejitve se razlikujejo za posamezne organe in tkiva: pri slednjih je manj omejujoče merilo. Zgornja starostna meja je odvisna tudi od izkušenj in programov posameznega transplantacijskega centra.

Vsakdo, ki želi po smrti darovati organe in tkiva za presaditev, lahko svojo odločitev pisno izrazi na pooblaščenih prijavnih mest: na sedežu Slovenija-transplanta, na Zavodu za transfuzijsko medicino, na večini območnih enot Rdečega križa ter v nekaterih bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Posodobljen seznam pooblaščenih mest je objavljen na spletni strani www.slovenija-transplant.si. Potrebno je izpolniti poseben obrazec (pristopno izjavo), pooblaščena oseba pa preveri posameznikovo identiteto (zato je potreben osebni dokument ter kartica zdravstvenega zavarovanja) in jo s podpisom potrdi.

Izjave zbira Slovenija-transplant, kjer se podatke vnese v Slovenski register opredeljenih darovalcev organov in tkiv po smrti. Register je v elektronski obliki, podatki pa so vezani na kartico zdravstvenega zavarovanja. Zapis je neviden, dostopen izključno pooblaščenemu zdravniku transplantacijskemu koordinatorju šele po smrti posameznika. Dostop do podatkov o darovanju po smrti je mogoč le s posebnim računalniškim programom in z uporabo za to določene profesionalne kartice. Darovalec ima tudi pravico in možnost, da svojo prvotno odločitev o posmrtnem darovanju organov in tkiv na vseh pooblaščenih mestih prekliče.

Vzemite si čas za premislek in odločitev. Izjemno pomembni so pogovori o temi med svojci in bližnjimi: če ste že zavzeli kakršno koli stališče, obvestite svoje najbližje o osebni opredelitvi za ali proti darovanju organov in tkiv po smrti. Svojci imajo zelo pomembno vlogo tudi takrat, ko na kartici ne bo vpisan podatek o opredelitvi.

Več informacij o postopkih odvzema, darovanja in presaditvah organov in tkiv najdete tudi na spletni strani www.slovenija-transplant.si. Vabljeni, da nas spremljate tudi na Facebooku.

Vsako drugo soboto v oktobru obeležujemo Evropski dan darovanja organov in tkiv, ki postaja vse pomembnejši dogodek v zvezi z darovanjem in presaditvami organov in tkiv v Evropi. Središčni namen praznovanja je povečati osveščenost o pomenu darovanja organov in tkiv za namen zdravljenja. Hkrati želimo utrditi podporo ter zaupanje javnosti v zdravljenje s presaditvijo in v nacionalni donorski sistem. Dogodek pa je tudi priložnost za izraz iskrene zahvale vsem dosedanjim darovalcem in njihovim svojcem, ki so v težkih momentih smrti svojcev podali soglasje za darovanje ter s tem izkazali nesebično pomoč sočloveku. Letošnji centralno praznovanje na evropskem nivoju bo potekalo 10. 9. 2015 v Lizboni na Portugalskem. Več informacij najdete na: http://www.eodd2015.pt/en/.

Podeli:
Znamka Aplikacija Daruj kri Telekom Slovenije Canon Revoz BESSY Anonimna e-prijava nasilja v družini Lek Pošta Slovenije NLB KRKA Tuš SKB NLB Vita Unicredit bank Luka Koper Si.mobil Petrol Mercator BSH BTC SAZAS Geoplin Medis MINT mitja Stopimo skupaj MDDSZ Sklad

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

RKS - Območno združenje Šentjur